Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – na wakacje i nie tylko!

Zbliżające się wakacje są świetną okazją dla złodziei aut. Samochód stojący w tym samym miejscu przez tydzień lub dłużej jest znakiem, że właściciel wyjechał, a co za tym idzie, minie trochę czasu zanim wróci i zgłosi zniknięcie pojazdu. Ten czas może zostać wykorzystany nie tylko na kradzież pojazdu, ale też na jego przewiezienie do dziupli i rozebranie na części lub wyprowadzenie go w całości. Jakie zabezpieczenie samochodu będzie najlepsze na wakacje? Jak ochronić auto? Podpowiadamy!

Jak działają złodzieje samochodów?

Aby dobrać odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, najpierw trzeba poznać jak działają złodzieje. Choć metod jest wiele, zazwyczaj pierwszym etapem jest obserwacja pożądanego pojazdu. Czy właściciel jeździ nim regularnie? Czy są stałe godziny, w których pojazd jest pozostawiony bez opieki? Czy zawsze jest parkowany w tym samym miejscu? Zbierając odpowiedzi na te pytania złodziej może ułożyć dokładny harmonogram użytkowania samochodu, a tym samym ustalić kiedy ma najwięcej czasu na dokonanie kradzieży.

Potem idzie już z górki – w momencie kradzieży złodziej ma pewność, że ma kilka do kilkunastu godzin, kiedy właściciel nie będzie potrzebował auta, a tym samym nie zauważy jego zniknięcia. W przypadku wyjazdów na wakacje wystarczy, że auto pozostanie przez kilka dni w jednym miejscu, aby rabuś nabrał odwagi i zdecydował się na dalsze kroki.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą w wakacje?

W tym wypadku można rozróżnić dwa typy działań – prewencyjne oraz zaradcze. Środkiem prewencyjnym może być np. poproszenie kogoś bliskiego, aby doglądał regularnie auta w miejscu postoju lub przeparkowanie go co jakiś czas – dzięki temu złodziej zauważy, że grafik jest nieregularny i nigdy nie będzie miał pewności, że nastał właściwy czas na kradzież. Inną metodą prewencyjną może być pozostawienie auta na czas wakacji na strzeżonym parkingu lub w garażu gdzie ilość osób jest ograniczona, a ktoś z zewnątrz stale nadzoruje obiekt.

Czy są to pewne metody? Ich skuteczność sprowadza się do skuteczności osób, którym powierzamy tak wartościową rzecz jak auto. A jak wiadomo ludzie są zawodni. Przyjaciel, którego poprosimy o doglądanie samochodu może zapomnieć lub nie mieć czasu, by robić to wystarczająco często. Natomiast ochrona parkingowa czy prywatny garaż również nie dają stuprocentowej pewności – złodzieje nie raz, nie dwa wyprowadzali stamtąd auta w biały dzień. Są to więc środki prewencyjne, które zwiększają bezpieczeństwo. Jak zatem skutecznie ochronić pojazd?

Skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Wśród zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu warto postawić na takie, które odznacza się wysoką skutecznością – w końcu mniej skuteczne rozwiązania mamy już omówione. Wśród nich jedno rozwiązanie zdecydowanie się wyróżnia – radiowa lokalizacja pojazdów po kradzieży IKOL SVR. Technologia opiera się na nadajnikach radiowych umieszczanych w sekretnym miejscu w aucie, które włącza się w przypadku kradzieży. Ekipa poszukiwawcza namierza sygnał i po nitce do kłębka odzyskuje auto.

Gdzie jest tu jednak miejsce na nieobecność właściciela? Przecież jeśli nie zauważy kradzieży, bo będzie na wakacjach trudno, aby ją zgłosił! Na szczęście IKOL SVR występuje w wersjach, które wspomagają kontrolę pojazdu nawet jeśli nie jesteś w jego zasięgu. Są to:

  • Opcja Alarm – właściciel może uzbroić w aucie dodatkowy alarm, który wyśle mu powiadomienie w przypadku nieautoryzowanego ruchu pojazdu
  • Opcja Sky – gdzie poza radiową ochroną jest instalowany moduł GPS, dzięki któremu można sprawdzić bieżącą lokalizację pojazdu, a także dostać alert w przypadku braku zasilania, odholowania czy próbie zagłuszenia sygnału (co jest charakterystyczne dla złodziei)
  • Opcja Dashcam – która jest wyposażona w innowacyjną kamerę samochodową, która nagrywa przód i kokpit pojazdu. Dzięki opcji transmisji na żywo można podglądać co się dzieje wokół auta.

Skuteczność systemu to całe 98% – prawdopodobnie więcej niż w przypadku powierzenia auta osobie trzeciej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązania radiowej lokalizacji, koniecznie odwiedź stronę ikol.pl gdzie przedstawione są wszystkie szczegóły oraz oferta.

Możesz również polubić…