Jak się ratować w przypadku wystąpienia ostrego ataku dny moczanowej?

Dna moczanowa objawia się najczęściej w nocy. Nagły, silny, ciężki do zniesienia ból stawów nie daje spać. Pojawia się również gorączka oraz obrzęk. Niektóre stawy stają się wrażliwe na dotyk, towarzyszy im uczucie ciepła. To może być ostry atak dny moczanowej.

 

Pierwsze kroki

 

Kiedy pierwsze objawy ostrego ataku się dotkną, przez kilka dni ogranicz poruszanie się do minimum. Ogranicz obowiązki domowe, niech inni domownicy się tym zajmą. Nie wychodź z domu na spacery, nie wystawiaj się na słońce. Duże nasłonecznienie nasila stan zapalny stawów, co powoduje jeszcze większy ból i dyskomfort.

 

Rób zimne okłady. W aptekach dostępne są okłady żelowe, które przyniosą ulgę i są wielorazowego użytku. Możesz też brać zimne kąpiele, które obejmują wszystkie stawy. Kąpiele powinny być krótkie, ale częste. Zbyt długa kąpiel spowodować może nadmierne wychłodzenie organizmu.

 

Terapia przeciwbólowa

 

Kompresy z czosnku i otrębów pszennych, wymieszane z octem jabłkowym, wyciągają stan zapalny. Pomocne będą również maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptece. Smaruj chory staw kilka razy dziennie, aby poczuć ulgę. Pamiętaj, że leki doustne mogą Ci zaszkodzić, gdyż zawierają kwas acetylosalicylowy, który powoduje zwiększenie stężenia kwasu moczowego. Jeżeli w ciągu kilku dni stan nie ulegnie poprawie, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Możesz również polubić…