Główne objawy uszkodzenia turbiny

Uszkodzenie turbiny to zazwyczaj efekt niefrasobliwości kierowców, zapominających o przestrzeganiu podstawowych zasad eksploatacji silnika wyposażonego w turbosprężarkę. Unikanie wchodzenia na wysokie obroty po uruchomieniu auta, pozostawienie przez chwilę włączonego silnika po zakończonej jeździe, regularna wymiana oleju, to działania wydłużające żywotność turbosprężarki. Sprawdźmy jednak jakie symptomy mogą wskazywać na uszkodzenie turbiny?

Jakie są najczęstsze objawy awarii turbiny?

Pierwszą oznaką, wskazującą na nieprawidłowe działanie turbosprężarki jest wyraźny spadek mocy silnika. Jeśli zaobserwujemy, że auto ma problemy z przyśpieszaniem, może to oznaczać uszkodzenie któregoś z podzespołów turbosprężarki. Kolejnym alarmującym sygnałem są nietypowe odgłosy i drgania słyszalne pod maską. Innym, doskonale widocznym objawem awarii, jest zwiększone zadymienie spalin oraz zmiana ich koloru. W przypadku zauważenia, że turbina silnika nie działa tak, jak powinna, warto od razu udać się do serwisu, zajmującego się diagnostyką oraz naprawą turbosprężarek. Kierowcy z Wrocławia, Oleśnicy i okolic, mogą to zrobić w firmie Turbolux z Borowej, która specjalizuje się w profesjonalnej regeneracji turbin. Dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy pracownicy warsztatu szybko zlokalizują uszkodzenie, a także przeprowadzą fachową naprawę usterki.

Co zazwyczaj psuje się w turbosprężarkach?

Najbardziej narażonymi na uszkodzenia elementami turbosprężarek, są te, pracujące w bardzo wysokich temperaturach oraz przy dużych prędkościach roboczych. Należą do nich podzespoły ruchome, m.in. części układu wirującego. Równie często dochodzi do rozszczelnienia systemu ssącego lub przepuszczania spalin przez uszczelkę kolektora wydechowego. Część podzespołów turbosprężarki, np. wtryskiwacze, zużywają się podczas pracy. Obecna technologia umożliwia regenerację niemal każdej turbosprężarki. Zabieg ten polega na wymianie wyeksploatowanych elementów i wyważeniu wirnika, będącego sercem turbiny. Oczywiście, aby naprawa została przeprowadzona w sposób właściwy, serwis turbosprężarek musi dysponować profesjonalnym parkiem maszynowym, a jego personel odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Powinien również udzielać gwarancji na oferowane przez siebie usługi.

Możesz również polubić…