4 najważniejsze korzyści z posiadania certyfikatu spawalniczego
Od pewnego czasu przedsiębiorstwa zajmujące się konstrukcjami stalowymi i aluminiowymi, a także wytwarzające wyroby metalowe, są zobligowane do certyfikowania Zakładowej Kontroli Produkcji na zgodność z EN 1090-1. Tylko dzięki temu mogą wprowadzić swoje produkty na europejski rynek. Jakie jeszcze korzyści się z tym wiążą? Sprawdź, dlaczego warto postarać się o certyfikat spawalniczy.
1. Potwierdzenie zgodności z normami UE
Standardy obowiązujące w Unii Europejskiej są wymagające. Jednak dzięki temu do rąk klientów trafiają produkty wysokiej jakości, które są nie tylko trwałe, ale też bezpieczne w użytkowaniu. Nie mniejsze znaczenie ma ochrona środowiska.
To wszystko gwarantuje właśnie certyfikat EN 1090. Nie jest tajemnicą, że wyroby powstające w krajach UE z tą deklaracją są przeważnie lepsze od innych na rynku. Dlatego większość firm dostosowuje się do wymogów opisanych w przepisach.
2. Wzrost zaufania do firmy
Klienci chętniej sięgają po produkty, które spełniają znane wszystkim wymagania. Nie inaczej jest w tym przypadku certyfikatu EN w zakresie spawalnictwa, który jest najlepszym dowodem na to, że ma się do czynienia z profesjonalistami. Jest to ważne zwłaszcza ze względu na pracę z konstrukcjami stalowymi, które muszą być przede wszystkim bezpieczne. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że potencjalny klient, mając do wyboru współpracę z firmą bez certyfikatu lub z certyfikatem, wybierze tę drugą.
3. Zwiększenie konkurencyjności na rynku
Zwiększenie konkurencyjności wynika bezpośrednio ze wspomnianych już powyżej korzyści. Ma jednak nieco inne znaczenie w kontekście międzynarodowym. O ile certyfikat EN 1090-1 obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej, ma jednak duże znaczenie także dla klientów spoza naszego kontynentu, dzięki czemu otwiera możliwość nawiązania współpracy z podmiotami funkcjonującymi na zagranicznych rynkach. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jak dobrze wpływa to na plany rozwoju każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.
4. Ograniczenie ryzyka
Oprócz wymienionych wyżej korzyści certyfikat ma także realny wpływ na sposób ich powstawania produktów, jak i kulturę pracy w danym zakładzie. A to bezpośrednio przekłada się na ograniczenie ryzyka wypadków czy popełniania błędów.
Jak uzyskać certyfikat spawalniczy?
W tym celu trzeba jedynie przejść przez proces certyfikacji:
- zdaniu egzaminów dla spawaczy,
- sprawdzeniu technologii spawania,
- weryfikacji zgodności z normą ISO 3834,
- wprowadzeniu oraz ciągłym nadzorowaniu systemu zakładowej kontroli produkcji.
Jeśli spełnisz powyższe warunki — otrzymasz odpowiednie zaświadczenie.
Oczywiście można to zrobić jedynie pod czujnym okiem specjalistów. Jeśli interesuje cię certyfikacja spawaczy, skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z przedstawicielami jednostki TÜV Rheinland Polska. Dowiesz się wszystkiego na temat współpracy oraz korzyści wynikających z posiadania zaświadczenia.
Najnowsze komentarze