Samochody osobowe – nowości roku 2024

Bieżący rok będzie wyjątkowo ciekawy i bogaty w motoryzacji, zwłaszcza w sektorze samochodów osobowych. Pojawią się nowe modele, a nawet marki, powrócą też motoryzacyjne legendy w nowoczesnym wydaniu. Kierowcy mają na co czekać.

Wiele wskazuje na to, że motoryzacja wychodzi z zastoju spowodowanego m.in. pandemią COVID-19 czy kryzysem półprzewodnikowym. Samochody osobowe znów zapełniają salony, komisy, giełdy, przybywa ogłoszeń kupna i sprzedaży. Co ważne, w roku 2024 na rynku pojawią się liczne nowości.

Powroty kultowych modeli

W tym roku na ulice wjeżdżają zupełnie nowe – acz nawiązujące, głównie do względem stylistycznym, do oryginałów – wersje kultowych modeli, które zapisały się w historii motoryzacji jako prawdziwe legendy. Na europejskie, w tym polskie ulice wjeżdża właśnie zupełnie nowe Renault 5, tym razem jako auto w pełni elektryczne. W kolejce czeka inny kultowy model francuskiego producenta, czyli 4 (samochód papieża Franciszka), który ma za kilka miesięcy powrócić jako elektryczny crossover. Następcy o nazwie Symbioz doczeka się też kompaktowe Megane w wersji spalinowej.

Swoje motoryzacyjne legendy przywraca do życia również Fiat. Niedawno wypuścił kolejną – tym razem zelektryfikowaną – generację 500, następnie na ulicę wjechał model 600, jako crossover spalinowy bądź elektryczny. A jeszcze w tym roku debiutować ma nowa Panda/Uno/Centoventi (nazwa jeszcze nieustalona).

Z kolei japońska Honda wraca do sportowych tradycji i szykuje auto dla fanów szybkiej jazdy.

Elektryczna ofensywa

Obecnie chyba nie ma producenta, który nie miałby w swojej ofercie przynajmniej jednego elektrycznego modelu. Mimo iż elektromobilność wciąż wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji, kolejni producenci zapowiadają na rok 2024 dalszą elektryfikację swojej gamy. Pojawią się zatem auta na prąd opatrzone logiem Hyundaia, Kii, Porsche, Audi, Range Rovera czy Citroena. Elektryczny model zaprezentuje również francuskie Alpine – będzie to A290, czyli sportowa wersja nowego Renault 5.

Do nowej, elektrycznej ery ma w tym roku przejść także Jaguar.

Chińczycy nie ustaną

Już wiadomo, że w bieżącym roku ekspansję na europejskie rynki – w tym polski – kontynuowali będą producenci rodem z Chin. Trwa modelowa ofensywa MG (marka dawniej brytyjska, przywrócona do życia przez Chińczyków) oraz BAIC (modele z serii Beijing). W 2024 r. debiutuje też koncern Cherry, który wprowadzi do Europy dwie nowe marki: Omodę i Jaecoo, tak na początek…

To oczywiście tylko niektóre przykłady tegorocznych nowości w sektorze samochodów osobowych. Jedno wydaje się przesądzone – rynek bardzo się zmieni.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *