Hydraulika siłowa – za co odpowiada i co robić, gdy przestaje działać?

Hydraulika siłowa daje możliwość przenoszenia dużych ciężarów z wykorzystaniem stosunkowo niewielkich elementów konstrukcji. Jej zalety to także płynna regulacja prędkości i siły, jak i zadowalająca efektywność energetyczna. Aby urządzenia hydrauliczne mogły jednak pracować prawidłowo, konieczny jest regularny serwis, konserwacja systemu, a często także wymiana niektórych elementów. Dzięki temu można zadbać o naprawdę długą żywotność urządzeń hydraulicznych.

Czym jest hydraulika siłowa?

Poszczególne elementy hydrauliki siłowej pozwalają wykorzystać ciecz do przekazywania sił i wywierania pożądanego nacisku w maszynach i systemach technicznych. Odpowiednie wykorzystanie oleju hydraulicznego pozwala przekształcić energię mechaniczną w energię hydrauliczną, a tę z kolei ponownie w mechaniczną i dzięki temu przenosić ciężary, napędzać maszyny, regulować prędkość czy też sterować ruchem. To płyn poddany działaniu siły pozwala na wykonywanie przez maszyny różnego rodzaju działań. Dzięki temu wiele zadań trudnych lub po prostu niemożliwych do wykonania ręcznie można zrealizować z wykorzystaniem systemu hydraulicznego. Na układy hydrauliczne składają się między innymi: pompa, silnik, cylindry, siłowniki hydrauliczne, akumulatory, filtry, zawory i bardzo różnorodne przewody hydrauliczne.

Wykorzystanie hydrauliki siłowej w nowoczesnym rolnictwie

Wykorzystanie układów hydraulicznych obejmuje szeroki zakres maszyn rolniczych, przemysłowych, budowlanych. Hydraulika siłowa jest wykorzystana także w samochodach. Możliwości tego typu rozwiązań sprawdzają się w bardzo różnych gałęziach przemysłu, nowoczesne rolnictwo także trudno sobie wyobrazić hydrauliki siłowej. Różnorodne jej formy wykorzystywane są między innymi w:

  • ciągnikach, kombajnach, ładowarkach — to dzięki hydraulice możliwe jest unoszenie ciężkich narzędzi (np. pługów, siewników itd.), regulowanie głębokości pracy tych narzędzi, sterowanie elementami pozwalającymi na podnoszenie i przenoszenie ( w przypadku ładowarek) np. ziemi, zboża itd.
  • systemach nawadniających, gdzie hydraulika umożliwia rozprowadzanie wody lub innych substancji na określonym obszarze,
  • narzędziach specjalistycznych — prasa do słomy czy siana to urządzenie, które bez zastosowania hydrauliki nie mogłoby działać w określony sposób; to również zastosowanie hydrauliki sprawia, że rozmiary narzędzia mogą być bardziej kompaktowe,
  •  automatyzacji procesów, m.in. otwierania bram czy przeprowadzania zbiorów upraw.

Hydraulika siłowa — sklep internetowy ze sprawdzonymi rozwiązaniami

Niezależnie od tego, gdzie stosowana jest hydraulika siłowa, czy są to samochody, ciągniki, maszyny, niewielkie narzędzia specjalistyczne, sprawne ich działanie zależy od regularnego serwisu i konserwacji. W przypadku ciągników rolniczych oraz wielu innych pojazdów, maszyn, narzędzi z czasem dochodzi do wyczerpania się części i elementów układu hydrauliki siłowej. Z pomocą przychodzi wtedy hydraulika siłowa sklep internetowy, gdzie znaleźć możecie szeroki asortyment podkładek, pierścieni, przegubów, przycisków, joysticków oraz wielu innych elementów, które niezbędne są do sprawnej pracy całego układu, a ulegają zniszczeniu.  Żywotność tego typu elementów jest ograniczona, na szczęście jednak ich awaria lub dostrzeżona podczas serwisu konieczność wymiany nie generują ogromnych problemów. Wymiana sprawdzonej, dobrej jakości części gwarantuje w większości przypadków przywrócenie sprawności całemu układowi. Warto natomiast podczas zakupów zwracać uwagę nie tylko na cenę części, ale również jej producenta, trwałość pierścienia czy podkładki, jakość jej wykonania.

Możesz również polubić…