Jak zaaranżować balkon w bloku?

W poszukiwaniu inspiracji

Balkon jest jednym z tych miejsc, gdzie chętnie przesiadujemy w ciepłe letnie popołudnia, w ucieczce przed duchotą mieszkania. Oprócz miejsca relaksu ta „oaza spokoju” może również w pewnym stopniu pełnić rolę ogródka, wystarczy dokładnie przemyśleć w jaki sposób tą powierzchnię zaaranżować. Na początku oczywiście powinniśmy się zastanowić nad podstawowymi kwestiami, takimi jak choćby pokrycie podłogi. Wybór nasz może paść np. na płytki, które są łatwe do czyszczenia, a także możemy być pewni, że przetrwają dużo sezonów, ze względu na wytrzymałość materiału, inną opcją jest chociażby terakota, która mimo, że mniej trwała, również łatwo się czyści, a przy okazji jest cieplejsza niż płytki. Tak więc wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Pamiętajmy, aby szukając inspiracji w internecie kierować się głównie naszym gustem, a nie tym co w danym sezonie jest najmodniejsze. Jeśli chodzi o sam wystrój wszystko zależy w dużej mierze od naszej pomysłowości i kreatywności, a jedynym czynnikiem ograniczającym będzie oczywiście metraż naszego balkonu. Dużym plusem jeśli chodzi o aranżacje tej powierzchni, jest to, że dzięki niewielkim, zmianom czy dodatkom możemy całkowicie zmienić jej charakter, odświeżyć bez większego wysiłku i dopasować do zmieniających się w naszej głowie wizji. Zobacz więcej na: silnikliniowy.pl.

Duża czy mała przestrzeń – jak dopasować wystrój

Wiadomo że balkon o mniejszym metrażu jest ciężej zaaranżować i wymaga to od nas większej kreatywności, by wykorzystać w pełni tą przestrzeń. Na początku powinniśmy zacząć od wyboru mebli balkonowych, a przed ich kupnem dokonać dokładnych pomiarów. Meble te przeznaczone są na zewnątrz, dlatego powinny być wykonane z odpowiednich odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, lub też lekkie i łatwe do złożenia i schowania wewnątrz mieszkania – w takim wypadku powinniśmy zaplanować odpowiednie miejsce na ich przechowywanie. Jako, że jak nam wiadomo fundamentalnym elementem aby nadać naszemu balkonowi przytulności są odpowiednie dodatki, nie zapomnijmy o kupieniu takich elementów jak poduszki, czy koce. Dużą rolę pełni tu również oświetlenie, możemy zdecydować się na zamontowanie lampy na stałe, lub zainwestować w lampiony, czy dodatkowe lampki. Pamiętajmy, że te przedmioty wymagają od nas troski, i jeśli chcemy, by służyły nam na dłużej, powinniśmy je chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Rośliny balkonowe – jakie wybrać

Rośliny są bardzo istotnym elementem wystroju balkonu, często są tym właśnie dopełnieniem bez, którego nie możemy się obyć. Wiadomo, że dbanie o rośliny wymaga od nas dodatkowej pracy, jednak dostęp do tego “domowego ogródka” będzie nam w pewien sposób rewanżował, bark dostępu do natury w tej “miejskiej dżungli”. Możemy zdecydować się na rośliny jednosezonowe, lub takie które przetrwają zimę w naszym mieszkaniu. Częstym wyborem oprócz licznych kwiatów jak pelargonie są mini ogródki ziołowe z bazylią, czy rozmarynem, które nie tylko cieszą oko, ale również możemy ich używać w naszej kuchni.

Możesz również polubić…