Co to jest wciągarka elektryczna samochodowa i dlaczego warto taką mieć?

Co to są wyciągarki elektryczne?

Wciągarka elektryczna jest urządzeniem umożliwiającym podnoszenie ładunków przy pomocy silnika elektrycznego. Jest to: podstawowy i szeroko stosowany sprzęt służący do podnoszenia i przenoszenia wszelkiego rodzaju towarów lub ciężkich przedmiotów.
Podobnie jak wszystkie inne rodzaje wciągarek (ręczna, termiczna, pneumatyczna lub hydrauliczna) jest to urządzenie przeznaczone do podnoszenia, przenoszenia lub holowania ładunków za pomocą liny albo łańcucha owiniętego wokół poziomego cylindra zwanego wciągarką.

Do czego służą wciągarki elektryczne?

Wyciągarki elektyczne to napędzane silnikiem urządzenia służące do podnoszenia, przenoszenia i umieszczania ładunków w wyznaczonym miejscu.
Montuje się ją zazwyczaj na przednim lub tylnym zderzaku pojazdu. Sprzęt zasilany jest prądem stałym dostarczanym przez instalację elektryczną pojazdu.
Najlepiej sprawdzi się podczas holowania i jest stosowana głównie w architekturze krajobrazu, energetyce i telekomunikacji.

Wciągarki elektryczne samochodowe

Elektryczne wyciągarki linowe składają się przede wszystkim z silnika zasilanego prądem akumulatora z pojazdu. Urządzenie składa się również z bębna, na który to nawija się lina.
Wyciągarka to również przekładnia, która umożliwia, osiągniecie właściwego momentu wciągania, a posiada także hamulec. Za prawidłową pracę całego systemu odpowiada pilot wyciągarki.
Warto wiedzieć, że wyciągarka elektryczna samochodowa jest stosowana nie tylko w terenówkach, ale także w specjalnych pojazdach, powodzeniem cieszą się także stosowane w łodziach.

W jakich sytuacjach i kiedy wyciągarka będzie najlepszym wyborem?

Wyciągarka jest urządzeniem, które będzie pomocne w wielu sytuacjach, takich jak:

  • prace budowlane i inżynieryjne,
  • rolnictwo i leśnictwo,
  • pomoc drogowa i ratownictwo,
  • prace morskie i żeglarstwo
  • ratownictwo medyczne
  • przemysł wydobywczy i górniczy
  • ekspedycje terenowe
  • off-road

Czy wciągarka może służyć jako podnośnik?

Ogólnie rzecz biorąc — nie, ponieważ używanie standardowej wciągarki do podnoszenia ładunków z ziemi nie jest bezpieczne, ponieważ nie została ona zaprojektowana do tego celu i istnieje ryzyko usunięcia ładunku. Jedna z kluczowych różnic między wciągarkami a wciągnikami polega na ich układach hamulcowych.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem wciągarki samochodowej, to musisz wiedzieć, że jest ona bardzo cennym narzędziem, które może nieoczekiwanie pomóc w wydostaniu pojazdu z trudnej sytuacji, holowaniu innych pojazdów lub przedmiotów oraz ciągnięciu ciężkich ładunków. Dlatego zawsze warto mieć w zasobie takie urządzenie.

Możesz również polubić…